GLOBALNO
Kako se spoprijeti z onesnaženostjo zraka med kurilno sezono?
Začela se je kurilna sezona, kar pomeni tudi poslabšanje kakovosti zunanjega zraka. Ob prisotnosti temperaturnega obrata bodo ravni delcev v kotlinah in dolinah višje. Največje vrednosti so običajno zabeležene v jutranjih in večernih urah.
Onesnaženost zraka z delci lahko negativno vpliva na zdravje ljudi. Povišane ravni delcev v zraku so pogoste predvsem pozimi, ko se cestnemu prometu, ki je ključen vir onesnaževal, in industrijskim virom pridružijo še dodatni dejavniki, kot so kurišča in neugodni podnebni pogoji.
Povečana onesnaženost zraka z delci je pogostejša v večjih urbanih območjih, kjer so prisotni številni viri onesnaževal, predvsem promet, pa tudi industrija in kurišča. V manjših naseljih pa zrak najbolj onesnažujejo predvsem individualna kurišča.
Vir: ARSO
Vse prebivalce, še posebej ranljive skupine, kot so dojenčki, otroci, starejši ter ljudje s srčnimi, pljučnimi težavami ali sladkorno boleznijo, se ob epizodah povišane onesnaženosti zraka z delci svetuje upoštevanje naslednjih priporočil:
- Redno spremljanje obvestil in napovedi Agencije RS za okolje (ARSO) o kakovosti zraka ter upoštevanje priporočil za ravnanje ob povišanih koncentracijah delcev glede na stopnjo onesnaženosti.
- Omejevanje bivanja na prostem na čas, ko je onesnaženost zraka najnižja v dnevu, ter izogibanje bližini prometnic. Priporočljivo je izbrati parke ali gozdove in se izogibati napornejšim fizičnim aktivnostim, omejiti pa se na sprehode.
- Omejevanje fizičnih aktivnosti, še posebej na prostem.
- Učinkovito prezračevanje bivalnih prostorov, predvsem takrat, ko je onesnaženost zraka najnižja. Šole, uradi in drugi prostori z večjim številom ljudi naj se prezračujejo čim pogosteje, da se omeji širjenje akutnih okužb dihal.
- Uporaba visoko učinkovitih HEPA filtrov v prezračevalnih sistemih, če so ti vgrajeni.
- Prepoved kajenja in prižiganja sveč v zaprtih prostorih.
- Pozornost na simptome, kot so kašelj ali pomanjkanje sape, saj gre lahko za opozorila, da je treba zmanjšati fizične napore.
- Kronični pljučni bolniki (npr. astma, KOPB) in srčno-žilni bolniki naj redno jemljejo predpisano terapijo in naj imajo pri roki zdravila za hitro lajšanje napadov ali poslabšanj. Pospešen srčni utrip, pomanjkanje sape ali neobičajna utrujenost so lahko znaki resnega poslabšanja osnovne bolezni, v takih primerih naj poiščejo zdravniško pomoč.
Foto: arhiv Pomurec
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.
Osnaževanje zraka pišete same bederije pa malo resnice gledate svoje interese zavas je največje osneževanje kurjenje v peči koliko je dosti večji osnaževalcev pa otem nič nepišete,da jih nebom našteval
S čim pa naj kurim če je Vizjak prepovedal bojler in panele
Hi i love sex my contact here vipdeit.top/sex26.html