GLOBALNO
Cene živil v tradicionalnem zajtrku: Analiza slovenskih prehranskih navad
Slovenski tradicionalni zajtrk vključuje osnovne sestavine, kot so kruh, maslo, med, mleko in jabolko (ali drugo sveže ali suho sadje brez dodanega sladkorja). Lani je bil ta zajtrk postrežen več kot 280.000 otrokom v slovenskih vrtcih in šolah.
Med 11. in 17. novembrom letos prvič poteka teden slovenske hrane. V okviru tega tedna bodo v petek, 15. novembra, vrtci, osnovne šole in zavodi, ki se ukvarjajo z vzgojo otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami, obeležili tradicionalni slovenski zajtrk. Osrednja tema letošnjega zajtrka je celovitost zajtrka, zato so bili zbrani statistični podatki za vseh pet glavnih sestavin.
Kruh
Povprečna cena kilograma kruha (belega, polbelega ali črnega) je bila lani 3,30 evrov, letos pa je bil kilogram kruha septembra za 1,3 odstotka cenejši kot pred letom dni. V prejšnjem letu je bilo Slovencem na voljo povprečno 112 kilogramov žit, stopnja samooskrbe z žiti pa je bila 80 odstotna.
Maslo
Lani smo za kilogram masla odšteli povprečno 10,10 evra, letos pa je cena masla septembra narasla za 0,4 odstotka v primerjavi z lanskim letom. V Sloveniji smo lani proizvedli 2.456 ton masla in mlečnih namazov, pri čemer smo izvozili 269 ton, uvozili pa 3.288 ton.
Med
Lani je bilo na voljo povprečno 1 kilogram medu na prebivalca Slovenije. Povprečna cena kilograma cvetličnega medu je znašala 9,42 evrov. V septembru letos so bili izdelki, kot so džemi, marmelade in med, dražji za 0,1 odstotka v primerjavi s prejšnjim letom.
Mleko
Povprečna cena za liter trajnega polnomastnega mleka je bila lani 1,16 evra. Septembra letos je cena svežega polnomastnega mleka narasla za 4,8 odstotka v primerjavi z lanskim letom. Slovenija je lani proizvedla skoraj 144.000 ton konzumnega mleka, izvozili pa smo 297.000 ton, medtem ko smo uvozili le približno 47.000 ton.
Jabolka
Cena kilograma jabolk je lani znašala povprečno 1,45 evra. V slovenskih sadovnjakih smo pridelali 30.600 ton jabolk v intenzivnih nasadih, v ekstenzivnih pa 3.400 ton. Če bi to količino porazdelili med vse prebivalce Slovenije, bi vsak posameznik prejel 16 kilogramov. Stopnja samooskrbe s sadjem je znašala 16 odstotkov, povprečna količina sadja na prebivalca pa 132 kilogramov.
Projekt tradicionalnega slovenskega zajtrka se že od leta 2011 izvaja v slovenskih vrtcih, šolah in nekaterih drugih javnih zavodih. V preteklem šolskem letu je bilo v 988 slovenskih vrtcih 84.522 predšolskih otrok, medtem ko je bilo v 819 osnovnih šolah 196.371 učencev.
Foto: arhiv Pomurec
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.
Za pravi domači zajtrk kerega vsi tako punujajo je zelo visok. Kajti med je drag če je ta pravi okrog 12 evrov,pravo maslo je poskočilo na 4 evre, kruh pravi za zajtrk je 3 evre, jabolka so že po 2 evra, mleko je 2 evra. Se pravi 23 evre za zajtrk. Nekaj od tega ti se ostane za drugič pa vseeno. Če je družina velika pa hitro zmanjka vsega.
Fantastic work-from-home opportunity for everryone... Work for three to eight hrs a day and start getting paid in the range of 9,000-37,000 dollars a month... Weekly payments.... Www.HighProfit1.Com
Hi i love sex my contact here vipdeit.top/sex26.html
Že že samo slovensko je predrago in ravno tako škropljeno kot drugje ker drugače ni pridelka