LOKALNO
FOTO: Maša v počastitev občinskega praznika občine Turnišče
Župnija Turnišče in občina Turnišče sta ob počastitvi občinskega praznika in 30 let občine Turnišče v soboto, 16. novembra, v stari cerkvi Marije Vnebovzete v Turnišču pripravili mašo, v počastitev občinskega praznika občine Turnišče, za spravo, mir in domovino.
Mašo je daroval župnik župnije Turnišče Marko Magdič, ki je spregovoril o pomembnih mejnikih župnije Turnišče. Turniška pražupnija sodi med najstarejše župnije v Prekmurju. Obstaja že več kot 900 let in je imela pomemben vpliv na razvoj kraja in življenja ljudi.
Po pisnih virih je na ozemlju turniške župnije do leta 1267 gospodarila slovanska rodbina svobodnjakov Jure, ki so bili tudi oskrbniki župnijske cerkve. Pred letom 1265 so med rodbino Jute in dolnjelendavskimi Haholdi, poznejšimi Banffyi, potekali srditi boji ropanja in požigi. Da bi preprečili nadaljevanje širjene sovražnosti, je vmes posegel ogrski kralj Bela IV. in z listino določil način sprave. 16. novembra leta 1267, ko se prvič omenja Marijina cerkev v Črncu.
V tej cerkvi je prišlo do spravnega bogoslužja med družinama. Rodbina Jure se je morala nato umakniti iz turniške župnije na Goričkem, kjer je v zameno dobila sedem vasi. Patronat nad turniško cerkvijo so po odhodu rodbine Jure prevzeli dolnjelendavski Haholdi- Banffyji in ga obdržali do svojega izumrtja po moški liniji leta 1644. Banffyjeva posestva je dedovala rodbina Hadasdy, ki jih je zaradi političnih sporov, po petnajstih letih izgubila in so le-ta prešla v roke rodbine Esterhazy.
Turniško župnijo so zelo prizadeli Turki, njihova oblast in vpadi. Leta 1664 na bi Turki pri vračanju iz bitke pri Monoštru požgali Turnišče, župnišče ob cerkvi in okoliške hiše v Črncu. Stara Marijina cerkev pod logom je pomemben zgodovinski in umetnostni spomenik. Cerkev je v 18. stoletju doživela močno preobrazbo, ko je vso opremo zamenjal pozni barok.
Pri poslikavah povečane cerkve, skozi katere zrcali umetnostna in duhovna podoba 14. stoletja, je sodeloval znani slikar Janez Aquila iz Radgone. Poleg podobe Marije Zavetnice s plaščem največjo pozornost obiskovalcev pritegnejo poslikave sv. Ladislava.
Danes je turniška cerkev Marije Vnebovzete osrednje romarsko središče Prekmurja in murskosoboške škofije, ko se na praznik Marije Vnebovzete 15. avgusta, zbere tudi do deset tisoč romarjev.
Foto: Jože Žerdin in Arhiv Pomurec
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.
Zakaj pri hudiču niste zagotovili prevajalca ?!
Fantastic work-from-home opportunity for everryone... Work for three to eight hrs a day and start getting paid in the range of 9,000-37,000 dollars a month... Weekly payments.... Www.HighProfit1.Com
14.34,,,,,,debil turnisce ni dvojezična občina. Zakaj bi ti bedak rabil prevajalca
VEJ PA JE SIGURNO UVOŽENI LEVAK PA NE VEJ SLOVENSKI ČITATI PA GUJČATI
Zakaj mora v teh krajih vedno prisoten duhovnik, glede sprave ki jo omenjate pa bi moral biti prisoten tudi Janša ki je razdvojil slovenski narod in dosti s pomočjo cerkve ki je nagovarjala vernike koga naj volijo