GLOBALNO
Danes nikar ne pozabite na pozdrav in si izkažite prijaznost
Danes, 21. novembra, obeležujemo svetovni dan pozdrava, ki spodbuja ljudi po vsem svetu, da se med seboj pozdravijo in si izkažejo prijaznost. Ta dan nas opominja na moč besede "hej", ki je lahko enostavna, a zelo učinkovita pri gradnji mostov med ljudmi tako znotraj istih kot različnih kultur in narodnosti. Gre za preprost, vendar pomemben način, kako pokazati spoštovanje do drugih in se povezati z okoljem, v katerem živimo.
Svetovni dan pozdrava je bil ustanovljen leta 1973, ko sta dva ameriška diplomata, Brian in Michael McCormack, sklenila, da bodo ta dan promovirala kot način spodbujanja globalnega miru in razumevanja. V času, ko so svetovne napetosti dosegle vrhunec, so želeli poudariti, kako enostaven in dostopen je lahko pozitiven stik med ljudmi, ne glede na njihovo poreklo ali kulturne razlike.
Kako se pozdravljajo ljudje po svetu?
V različnih kulturah in regijah po svetu obstajajo številni načini pozdravljanja, ki se razlikujejo glede na zgodovinske, jezikovne in kulturne posebnosti.
1. ZDA in Kanada: V severni Ameriki je najpogostejši pozdrav "hello" ali "hi", kar je prijazen, a preprost način, kako se spoznamo. Tudi stisk roke je običajen način pozdravljanja, zlasti v poslovnih okoljih.
2. Japonska: Japonci se pozdravljajo s priklonom, ki se lahko razlikuje glede na stopnjo spoštovanja. Višji kot je poklon, večja je stopnja spoštovanja do druge osebe. "Konnichiwa" pomeni "dober dan" in je običajen pozdrav v vsakdanjem življenju.
3. Indija: Pogosto je uporabljen pozdrav "Namaste", pri čemer z dlanmi stisnemo skupaj in rahlo priklonimo glavo. Ta pozdrav izraža spoštovanje in priznavanje druge osebe.
4. Tajska: Tajska pozdravlja z izrazom "Sawadee" in značilnim gibom, imenovanim "wai", kjer z dlanmi skupaj v molitvenem položaju rahlo priklonimo glavo.
5. Afriške države: V mnogih afriških državah, kot so Nigerija ali Kenija, ljudje pozdravljajo z besedami kot so "Jambo" ali "Habari", kar pomeni "kako si" oziroma "kako ste". Pozdrav je pogosto povezan z dobrim počutjem in zdravjem.
6. Brazilija: V Braziliji je običajen pozdrav "Olá" ali "Oi", ki se pogosto spremlja z objemom ali poljubom na obe lici, še posebej med prijatelji.
7. Francija: Francozi uporabljajo izraz "Bonjour" in pogosto tudi poljub na lice, kar je običajen način pozdravljanja med prijatelji in družino.
8. Srednji vzhod: V arabskih državah pozdravljajo z izrazom "As-salamu alaykum" (mir z vami), ki je izraz miru in prijateljstva. Pozdrav je pogosto spremljan z dotikom prsnega koša in glave kot znak spoštovanja.
Foto: Pixabay, Freepik
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.