https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

GLOBALNO

Otroci in njihov položaj v sodobni družbi

20.11.2024 ob 15:10  

Svetovni dan otrok obeležujemo vsako leto 20. novembra, v spomin na dva pomembna dogodka v zgodovini otrokovih pravic. Na ta dan leta 1959 je Generalna skupščina Združenih narodov sprejela Deklaracijo o pravicah otroka, tri desetletja kasneje, leta 1989, pa še Konvencijo o otrokovih pravicah. Tema letošnjega svetovnega dne otrok poudarja pomen poslušanja otrok in njihove vizije prihodnosti.

Po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije je na začetku letošnjega leta v Sloveniji živelo 377.804 otrok, starih od 0 do 17 let, od tega 183.260 deklic in 194.544 dečkov. Otroci so predstavljali 18 odstotkov celotnega prebivalstva. Najpogostejše ime med dečki te starostne skupine je bilo Luka, sledila sta Nik in Jakob. Pri deklicah so bila najpogostejša imena Eva, Ema in Zala. V zadnjih 30 letih se je število otrok, starih od 0 do 17 let, zmanjšalo za petino.

Na dan 1. januarja 2023 sta med državami članicami EU največji delež otrok, mlajših od 18 let, imeli Irska (23 odstotkov) in Francija (21 odstotkov), najmanjši delež pa sta imeli Malta in Italija (po 15 odstotkov).

V letu 2021 so družine z otroki predstavljale sedemdeset odstotkov vseh družin v Sloveniji. Polovica otrok, mlajših od 18 let, je živela s starši, ki so bili poročeni. Vsak četrti otrok v tej starostni skupini je živel s starši, ki so živeli v zunajzakonski skupnosti. Triindvajset odstotkov otrok je živelo samo z enim od staršev, najpogosteje z mamo.

Od leta 1981 se je v Sloveniji zmanjšal delež družin z dvema ali več otroki, medtem ko se je povečal delež družin brez otrok, in sicer z enaindvajsetih odstotkov na trideset odstotkov. V preteklosti je imela dva otroka vsaka tretja družina, danes pa vsaka četrta. Delež velikih družin, v katere v Sloveniji štejemo družine s tremi ali več otroki, se je prav tako zmanjšal, in sicer z desetih odstotkov na šest odstotkov. Delež družin z enim otrokom je ostal približno enak, saj je bil leta 1981 37 odstotkov, leta 2021 pa 39 odstotkov. Povprečno število otrok v družinah z otroki se je zmanjšalo z 1,70 na 1,56.

Vir: SURS

Najpogostejša gospodinjstva z enim otrokom

V članicah EU med gospodinjstvi z otroki, mlajšimi od 18 let, prevladujejo gospodinjstva z enim otrokom. Lani je skoraj polovica gospodinjstev z otroki imela enega otroka, trinajst odstotkov dva otroka, trinajst odstotkov pa tri ali več otrok. V vseh državah EU so prevladovala gospodinjstva z enim otrokom, razen na Irskem in Nizozemskem, kjer je bil delež gospodinjstev z dvema otrokoma višji.

Gospodinjstev s tremi ali več otroki je bilo po državah najmanj. Njihov delež v gospodinjstvih z otroki je na Irskem znašal 23 odstotkov, na Finskem 19 odstotkov, na Švedskem 18 odstotkov, v Bolgariji, na Portugalskem, v Italiji in Litvi pa je bil ta delež nižji od desetih odstotkov.

Preživljanje časa s starši

V Sloveniji je 94 odstotkov otrok, starih do 17 let, v letu pred anketiranjem (2021) večkrat na dan preživljalo čas s svojimi starši, na primer med obroki, pri igri, opravljanju domačih nalog, hoji, sprehodih, športu ali pogovarjanju. Pet odstotkov otrok se je na ta način družilo s starši enkrat na dan, en odstotek pa večkrat na teden. Pričakovano je bil ta delež nekoliko nižji (89 odstotkov) pri starejših otrocih, starih 16 in 17 let. Tudi otroci, ki so v gospodinjstvu živeli samo z enim izmed staršev, so v nekoliko manjšem deležu (89 odstotkov) večkrat na dan preživljali čas s starši.

V povprečju v EU pa je tri od štirih staršev ocenilo, da aktivno preživijo čas s svojimi otroki. Ta delež je bil najvišji v Italiji (96 odstotkov) in Bolgariji (95 odstotkov), najnižji pa v Franciji (62 odstotkov) in Španiji (65 odstotkov).

Več kot polovica otrok, mlajših od treh let, je vključena v izobraževalne ali varstvene program

V Sloveniji je bilo leta 2023 v predšolsko vzgojo ali varstvo vključenih 57 odstotkov otrok, mlajših od treh let. V EU je bilo v povprečju v različnih oblikah varstva ali izobraževanja vključenih 37 odstotkov otrok. Največ otrok je bilo vključenih na Nizozemskem (72 odstotkov) in Danskem (70 odstotkov), najmanj pa na Slovaškem (1 odstotek) in Češkem (4 odstotki).

Vir: SURS

Nova evropska strategija o predšolski vzgoji in varstvu, predstavljena leta 2022, med drugim vključuje priporočilo (barcelonski cilji za 2030), da naj bi bilo vsaj 45 odstotkov otrok, mlajših od treh let, vključenih v predšolsko vzgojo in varstvo. Ta cilj je po podatkih za leto 2023 že doseglo 11 članic EU.

Foto: pixabay

    Fotogalerija

    Komentarji

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.