GLOBALNO
FOTO in VIDEO: Domačija Novak: Kako stari skedenj odpira nove priložnosti?
Domačija Novak s svojo 50-letno tradicijo dokazuje, kako lahko podeželske zgodbe postanejo sodobni primeri uspeha. Prenova skednja s pomočjo evropskih sredstev je le del širše zgodbe o povezovanju tradicije, sonaravnega pristopa in sodobnih potreb.
Domačija Novak, ki že pol stoletja gosti obiskovalce s pristnim podeželskim gostoljubjem, je sredi dolenjskih gričev.
Osrčje Domačije Novak sta starša Boris in Miriam Novak, ki skupaj z družino ohranjata bogato dediščino in hkrati razvijata sodobne pristope k podeželskemu turizmu.
Boris, ki je znan po svoji strasti do sonaravnih vin, v domači kleti skrbi za vrhunske degustacije, medtem ko Miriam v kulinarične dobrote vključuje divje rastline in sezonske pridelke z domačega vrta.
»Domačija Novak je naš dom, ki ga ne dojemamo le kot kraj dela, ampak kot življenjski projekt,« pravi sin Jan Novak, ki od svojih staršev vse bolj prevzema vodenje domačije. Pri tem pa mu pomaga tudi žena Tina.
Doma pridelane organske surovine
Vrt Domačije Novak ponuja bogastvo raznolikih pridelkov, saj skušajo s sezonsko zelenjavo in sadjem čim dlje zagotavljati domače sestavine.
»Na domačiji gojimo zelo raznoliko sadje in zelenjavo, saj tako poskušamo pokriti čim daljše obdobje z doma pridelanimi organskimi surovinami,« pravi Jan Novak.
Nabiralništvo kot del doživetja Domačije Novak
Na Domačiji Novak velik poudarek namenjajo tudi nabiralništvu, ki ga vodi Miriam, odlična poznavalka divjih rastlin.
Gostom ponujajo tečaje nabiralništva, kjer lahko spoznajo užitne rastline, zelišča in njihove uporabe v kulinariki ter domačih pripravkih.
Udeleženci tečajev imajo priložnost spoznati sezonske rastline, ki jih nato vključijo v kulinarične delavnice, na katerih se pripravljajo jedi z edinstvenim okusom lokalnega podeželja.
Prenova skednja kot simbol preobrazbe
Eden največjih dosežkov Domačije Novak v zadnjih letih je prenova starega skednja, ki je s pomočjo Programa za razvoj podeželja postal večnamenski prostor.
»Gostje lahko pri nas prespijo v rustikalnih sobah, na senu v kozolcu ali v prenovljenem apartmaju v nekdanjem skednju. Ta prenova, ki smo jo izvedli s pomočjo evropskih sredstev, vključuje tudi konferenčno dvorano, primerna za poslovna srečanja, teambuildinge in tečaje,« pojasnjuje Novak.
Dodaja, da evropska sredstva niso pomenila le finančne podpore, ampak tudi priznanje za njihov trud in vizijo.
Povezanost z lokalnim okoljem
Domačija Novak je tesno vpeta v lokalno skupnost, saj s sodelovanjem sosednjih kmetij in pridelovalcev zagotavlja še večjo pestrost ponudbe. Poleg tega na domačiji prirejajo degustacije sonaravnih vin, ki jih spremljajo jedi iz lastnih pridelkov.
»Ohranjanje tovrstnih kmetij in njihov razvoj je izrednega pomena za Slovenijo. Zaradi naravnih danosti, ki jih imamo, tradicije in kulture, hkrati pa krepimo podeželje, kmetijstvo in turizem,« poudarja ministrica za kmetijstvo Mateja Čalušić.
Domačija Novak je primer, kako lahko sinergija tradicije, inovacij in evropskih sredstev ustvari zgodbo, ki navdihuje – ne le domačine, ampak tudi obiskovalce od blizu in daleč.
Več fotografij v spodnji galeriji ...