https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

GLOBALNO

Ta murskosoboška ulica je med najbolj onesnaženimi v Sloveniji

27.11.2024 ob 12:00  

Po podatkih Agencije RS za okolje (Arso) je bila onesnaženost zraka z delci PM10 v letu 2023 na podobni ravni kot prejšnja leta. Kljub temu, da mejne vrednosti niso bile presežene, so vremenske razmere, kot so temperaturni obrati, v februarju in decembru povzročile visoke vrednosti.


Največ preseganj dnevnih mejnih vrednosti je bilo izmerjenih na prometnem merilnem mestu v Murski Soboti, kjer so zaznali 33 preseganj. Letno povprečje PM10 je bilo najvišje v Ljubljani in je znašalo 27 mikrogramov na kubični meter.

PM2,5 in drugi onesnaževalci pod mejnimi vrednostmi

Tudi meritve manjših delcev PM2,5 kažejo, da Slovenija v povprečju ostaja znotraj dovoljenih mej. Najvišjo letno povprečno vrednost za PM2,5 so zabeležili v Murski Soboti ob Cankarjevi cesti, kjer je ta znašala 19 mikrogramov na kubični meter. Povprečna izpostavljenost prebivalstva v državi je bila 14 mikrogramov na kubični meter, kar je blizu evropskih ciljev za kakovost zraka.

Ravni benzo(a)pirena, težkih kovin, kot so arzen, nikelj, kadmij in svinec, so bile prav tako pod dovoljenimi mejnimi ali ciljnimi vrednostmi. Najvišje ravni benzo(a)pirena so pričakovano beležili v kurilni sezoni.

Ozon in drugi plini: stabilna, a izzivalna slika

Medtem ko so bile mejne vrednosti ozona v letu 2023 spoštovane, so bile dolgotrajne ciljne vrednosti presežene na več lokacijah, kot so Koper, Nova Gorica in Otlica. Na teh mestih so zabeležili tudi več preseganj opozorilne urne vrednosti, predvsem ob vročinskem valu junija. Raven dušikovega dioksida (NO2) je bila najvišja v Ljubljani, vendar še vedno pod mejo 40 mikrogramov na kubični meter.

Na vseh merilnih mestih so bile ravni žveplovega dioksida in ogljikovega monoksida zelo nizke. Slovenija tako ostaja med najmanj onesnaženimi državami glede živega srebra v zraku, s povprečjem 1,2 nanograma na kubični meter.

Podatki o padavinah in kislem dežju

Arso poroča tudi o zanimivih trendih glede kislosti padavin. Povprečna letna pH vrednost je bila v Sloveniji med 5,40 in 5,82, pri čemer je merilno mesto Rateče že tretje leto zapored zabeležilo preseženo mejo kislosti. Slovenija ostaja med evropskimi državami z najmanj kislimi padavinami.

Foto: Arhiv Pomurec

    Fotogalerija

    Komentarji

    1. gost
      27.11.2024 ob 13:18 Lali gost

      Nemogoče nekoč je bila ta ulica glavna tranzitna pot med vzhodom in zahodom in cela ulica je kurila z drvmi in tega nihče ni omenjal

      6 1 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    2. gost
      27.11.2024 ob 13:22 ..... gost

      kuri, kuri dok si mlad in ti dečko oče tat

      1 1 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    3. gost
      28.11.2024 ob 6:06 Ice gost

      Ja gremo nazaj na drve kaki zeleni prehod namesto da bi država pomagala nas nazaj tiši v pracajte. Toplotne pa odšraufat pa direkt pred vlado odpeljat. Da bojo lahko računali omrežnine pa drago elektriko pa z našim denarjem gradili ek2

      3 0 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.