GLOBALNO
Kislo zelje na testu: Kateri izdelek je najboljša izbira?
Mednarodni inštitut za potrošniške raziskave je v okviru javne službe za primerjalno ocenjevanje blaga in storitev, ki jo sofinancira ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, izvedel analizo predpakiranega kislega zelja v ljubljanskih trgovinah. Ocenili so vzorce kislega zelja v plastični posodi, plastični vrečki in steklenem kozarcu ter jih preverili glede vsebnosti soli in aditivov, označb in trajnostnih vidikov.
Med 16 vzorci kislega zelja, ki so bili pregledani, je bil povprečni delež soli 1,15 grama na 100 gramov izdelka. Vzorci so dosegli različne ocene: eden zelo dobro, šest dobro, medtem ko jih je osem prejelo povprečno oceno.
Najbolj slano kislo zelje je bilo v steklenem kozarcu blagovne znamke Radi imamo domače (Mercator), ki je vsebovalo 1,7 grama soli na 100 gramov. Zaradi visoke vsebnosti soli je ta izdelek na t. i. prehranskem semaforju prejel rdečo oznako, kar pomeni, da ga je treba uživati v omejenih količinah. Najmanj soli pa je vsebovalo kislo zelje v plastični posodi iste blagovne znamke (0,88 grama na 100 gramov), kar ga uvršča med izdelke z zmerno vsebnostjo soli in priporočeno uživanje nekajkrat tedensko.
Ocenjevalci so ugotovili, da je kislo zelje v steklenem kozarcu praviloma bolj slano kot tisto v plastični posodi. Na inštitutu zato potrošnikom svetujejo izbiro kislega zelja v plastični posodi, saj vsebuje manj soli. Sol pri izdelavi kislega zelja deluje kot naravni konzervans, pomaga ohranjati teksturo in zagotavlja varnost izdelka. Kljub temu so v inštitutu opozorili, da je treba biti pozoren na vsebnost soli.
Analiza je razkrila, da je 11 od 16 izdelkov označenih kot "tradicionalno kisano". Med njimi sta bila brez aditivov le dva izdelka – BioZone (Mercator) in Spar, oba v plastični posodi. Preostali izdelki z enako oznako so vsebovali različne aditive, vključno s konzervansi, kot sta Natureta v vrečki in Požar v posodi.
Cena kislega zelja se je gibala od 1,89 evra do 4,98 evra na kilogram, povprečno pa 2,70 evra. Vendar cena ni vedno kazalnik kakovosti. Najvišjo oceno je prejelo Sparovo kislo zelje v plastični posodi, ki je imelo najnižjo ceno (1,89 evra/kg), sledilo mu je BioZone (Mercator), ki je bilo najdražje (4,98 evra/kg) in edino z ekološkim certifikatom.
Inštitut svetuje izbiro kislega zelja brez aditivov ali konzervansov ter izdelkov z nižjo vsebnostjo soli. Za takojšnjo uporabo priporočajo nepasterizirano kislo zelje, medtem ko je za kuhanje ali daljšo shranjevanje primernejše pasterizirano kislo zelje.Svetujejo tudi zmerno uživanje kislega zelja zaradi njegove vsebnosti soli, ne glede na izbrani izdelek.
Foto: pixabay
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.
SOL JE NAJVEČJI IN NAJUSPEŠNEJŠI KONZERVANS !!!!!!!!!!!!!!