https://www.pomurec.com/go/194/Oglasevanje

GLOBALNO

Faktorski dohodek v kmetijstvu višji zaradi večje pridelave in nižjih stroškov

06.12.2024 ob 6:00  

Po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije naj bi se faktorski dohodek v kmetijstvu v letu 2024 povečal, predvsem zaradi večjega obsega rastlinske pridelave in nižjih cen inputov, pri čemer se pričakuje realno višji dohodek. Faktorski dohodek na polnovredno delovno moč (PDM) naj bi se povečal za skoraj petino.


Obseg rastlinske pridelave večji kot lani

Vrednost rastlinske pridelave naj bi v letu 2024 dosegla 884 milijonov evrov, kar predstavlja 6 odstotkov več kot v preteklem letu. Povečanje je posledica višjega skupnega obsega pridelave, ki naj bi se povečal za 9 odstotkov, kljub nižjim cenam, ki naj bi padle za 3 odstotke. V primeru žit naj bi pridelava ostala na enaki ravni kot lani, medtem ko naj bi pri sadju zaradi majhnega pridelka lani narasel za skoraj polovico. Količinsko manjša pridelava naj bi bila le pri vinu, kjer se pričakuje upad za desetino.

Cene pri rastlinski pridelavi naj bi bile nekoliko nižje, z največjim padcem (9 odstotkov) pri krmnih rastlinah, medtem ko so cene sadja pričakovane, da se bodo dvignile za 4 odstotke.

Pri krmnih rastlinah, ki so najvrednejša skupina v rastlinski pridelavi, naj bi se vrednost proizvodnje povečala za 3 odstotke, kar je posledica večjega pridelka, ki naj bi narasel za 13 odstotkov.

Znižanje vrednosti živinoreje zaradi nižjih cen

Vrednost živinoreje naj bi upadla za 4 odstotke, saj se pričakujejo nižje cene, ki naj bi padle za 4 odstotke. Ocenjuje se, da bo vrednost živinoreje znašala 724 milijonov evrov, z upadom vrednosti pri živini (5 odstotkov) in živalskih proizvodih (3 odstotki).

Prireja živine naj bi bila manjša pri skoraj vseh kategorijah živali, razen pri perutnini, kjer se pričakuje rahla rast (1 odstotek). Prireja prašičev pa naj bi upadla za 3 odstotke.

Pri mleku, ki ima največji vpliv na vrednost živalskih proizvodov, se pričakuje nižja vrednost (4 odstotki) zaradi padca cen za 4 odstotke, ob enakem obsegu prireje kot lani. Vrednost prireje mleka naj bi znašala 256 milijonov EUR. Pri jajcih pa naj bi se zaradi nižjih cen in rahlega upada obsega prireje vrednost znižala za 4 odstotke.

Skupna vrednost kmetijske pridelave večja kot lani

Skupna vrednost kmetijske pridelave v Sloveniji v letošnjem letu naj bi znašala 1.607 milijonov evrov, kar predstavlja 1 odstotek več kot lani. Povečanje vrednosti je posledica večjega obsega pridelave (5 odstotkov), medtem ko so cene nižje za 3 odstotke.

Stroški nižji zaradi pocenitve inputov

V letu 2024 naj bi se cene inputov znižale za 6 odstotkov, kar bo vplivalo na upad vrednosti vmesne potrošnje za 7 odstotkov. Kljub temu naj bi se poraba nekaterih kmetijskih inputov rahlo zmanjšala. Stroški gnojil naj bi se znižali za več kot četrtino, medtem ko so pričakovani večji izdatki za semena in sadike (več kot 10 odstotkov), vzdrževanje strojev in opreme (3 odstotki) ter veterinarske stroške (2 odstotka). Celotna vmesna potrošnja je ocenjena na 954 milijonov EUR.

Vir: SURS

Višji faktorski dohodek

Zaradi povečanja vrednosti kmetijske proizvodnje in nižjih stroškov je pričakovano, da se bo faktorski dohodek v kmetijstvu v primerjavi z lanskim letom povečal za 17 odstotkov. Faktorski dohodek na polnovredno delovno moč (PDM) naj bi se povečal za 19 odstotkov. Ob tem se predvideva, da bodo subvencije ostale na isti ravni kot lani. Kljub temu pa bo pričakovano rahlo znižanje zaposlenosti (1 odstotek).

Foto: arhiv Pomurec

    Fotogalerija

    Komentarji

    1. gost
      06.12.2024 ob 9:41 gost

      Ministrica Irena Šinko se je še nekaj trudila, nova ministrica iz vrst Svobode je v začetku predvsem intenzivno zaposlovala drugače nezaposljive svobodnjake.

      12 5 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    2. gost
      06.12.2024 ob 10:19 gost

      Kmeteki niso več kmeteki. Namesto njih kmetuje država. Brez davkoplačevalskega denarja niti,,,,, prdniti,,, več niso sposobni na njivi. Gmad kmečka od tega pa davkoplačevalci nič nimamo. Kajti vse pridelke lepo zapakirajo v tujino davkoplačevalci keri vse to plačajo pa jejo hrano keri se reče odpatki iz tujine. Glavno da si kmeteki napolnijo kajžo z dobrotami iz denarja od vseh Slovencev.

      6 15 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    3. gost
      06.12.2024 ob 10:40 gost

      Tij bikec ob 10:19 , tij si itak socialaš pa niti nej čudno ka nič nimaš , ker si pol pismen, samo zrak trošiš pridnim in delovnim kmetom.

      12 5 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    4. gost
      06.12.2024 ob 10:40 gost

      Aha.

      1 0 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    5. gost
      06.12.2024 ob 12:15 gost

      Uboga mama kda te je rodijla ! Bole da bi te za vrata vrgla kak si blesav ! Što ti mužgane peri !!?

      4 5 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    6. gost
      06.12.2024 ob 13:02 gost

      12:15 pa tij si šole niti nej povoho,tele nepismeno.

      3 1 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    7. gost
      06.12.2024 ob 22:07 123 gost

      Me pa res zanima kako je z Meolicom kakšen vozni park ima, če bi bilo tako slabo si tega nebi mogel privoščiti z kmetijsko panogo in zadnjič se ni dalo komentirati

      1 2 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino
    8. gost
      07.12.2024 ob 18:29 123 gost

      Glede na besedilo si zabiti marko

      0 0 replyOdgovori Prijavi neprimerno vsebino

    info_outline

    Opozorilo

    Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.

    Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.

    Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.