GOSPODARSTVO
Brezposelnost na območju evra v evropskem območju na novi rekordni ravni
V območju evra še nikoli ni bilo toliko brezposelnih kot zdaj: v letošnjem marcu je bilo brez zaposlitve 17,36 milijona oseb, kar je nov negativni rekord držav s skupno valuto, kažejo včeraj objavljeni podatki evropskega statističnega urada Eurostat.
Stopnja brezposelnosti v 17 državah z evrom je znašala 10,9 odstotka, kar je prav tako nov rekord vse od uvedbe evropske valute. Mesec prej je bila stopnja brezposelnosti nižja za 0,1 odstotne točke. V celotni EU je stopnja brezposelnosti marca ostala pri 10,2 odstotka.
Najnižja stopnja brezposelnosti je v Avstriji
V Sloveniji se je stopnja brezposelnosti marca znižala za 0,2 odstotne točke na 8,5 odstotka. Najnižjo stopnjo brezposelnosti ima Avstrija in v marcu je svojo prednost še povečala (4,1 odstotka). Sledijo Nizozemska (pet odstotkov), Luksemburg (5,2 odstotka) in Nemčija (5,6 odstotka).
V Španiji se je stopnja brezposelnosti marca zvišala za 0,3 odstotne točke na 24,1 odstotka - to je daleč najvišja stopnja v celotni uniji. V Grčiji je delo iskalo 21,7 odstotka za delo sposobnih prebivalcev, pri čemer pa se Eurostat sklicuje na podatke iz januarja. V zadnjih 12 mesecih je Grčija zabeležila najvišjo rast stopnje brezposelnosti; še januarja lani je bila za sedem odstotnih točk nižja in je znašala 14,7 odstotka. V Španiji je stopnja brezposelnosti v letu dni porasla za 3,3 odstotne točke, krepko pa se je v letu dni zvišala tudi na Cipru, namreč za 6,9 odstotne točke na zdajšnjih deset odstotkov.
Položaj na trgu dela v EU slabši kot v ZDA
Po ocenah Eurostata je bilo marca v EU brez dela 24,8 milijona ljudi, med njimi 17,4 milijona v območju evra. V primerjavi z lanskim marcem se je število iskalcev zaposlitve v EU zvišalo za 2,1 milijona in v območju evra za 1,7 milijona. Položaj na evropskem trgu dela je torej slabši kot pa denimo v ZDA, kjer se stopnja brezposelnosti giblje pri 8,2 odstotka ali na Japonskem (4,5-odstotka).
Brezposelnost med mladimi je najvišja v Grčiji in Španiji, kjer nima dela več kot polovica mlajših od 25 let (51,2 oz. 51,1 odstotka).
STA
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.