GLOBALNO
Kaj je razlika med prostovoljstvom in dobrodelnostjo?
5. december obeležujemo kot svetovni dan prostovoljstva, ki ga je leta 1985 razglasila Generalna skupščina Združenih narodov. Ta dan je priložnost, da izpostavimo pomen prostovoljnega dela, ki bogati skupnost in prispeva k razvoju solidarnosti, povezanosti ter družbene odgovornosti.
Slovenija je država z dolgo tradicijo prostovoljstva, saj so različne oblike prostovoljnega dela pri nas prisotne že stoletja. Prostovoljstvo se odvija na številnih področjih: od socialnega varstva, kulture, izobraževanja, športa, zdravstva do okoljevarstva. Po podatkih Slovenske filantropije je v Sloveniji registriranih več tisoč prostovoljskih organizacij, v katerih deluje na deset tisoče prostovoljcev.
Zakaj je prostovoljstvo pomembno?
Prostovoljstvo krepi skupnosti in posameznikom omogoča osebnostno rast. Prostovoljci pridobivajo dragocene izkušnje, krepijo empatijo in občutek pripadnosti, hkrati pa tudi pomagajo drugim in prispevajo k bolj pravični ter vključujoči družbi.
V zadnjih letih se povečuje zanimanje mladih za prostovoljstvo, še posebej v okviru projektov Erasmus+ in Evropske solidarnostne enote. Ti programi mladim omogočajo, da prostovoljno delo opravljajo ne le v Sloveniji, temveč tudi v tujini, kar dodatno krepi medkulturno povezovanje.
Prostovoljstvo ali dobrodenost?
Veliko ljudi pa prostovoljstvo zamenjuje z dobrdelnostjo. Razlika med prostovoljstvom in dobrodelnostjo je v njihovem namenu, načinu delovanja in ciljih, čeprav se oba koncepta pogosto prepletata in prispevata k skupnemu dobremu. Prostovoljstvoje neplačana dejavnost, kjer posamezniki prostovoljno posvetijo svoj čas, energijo ali znanje za pomoč drugim ali za prispevek k določenemu cilju. Dobrodelnost je dejanje darovanja, kjer posamezniki ali organizacije prispevajo sredstva (denar, hrano, oblačila) za pomoč tistim, ki so v stiski.
Pogosto se prostovoljstvo in dobrodelnost prepletata – prostovoljske organizacije, ki izvajajo različne projekte, so pogosto tudi prejemnice donacij (dobrodelnosti). Na primer, prostovoljci organizirajo dobrodelne akcije, ali pa dobrodelne donacije omogočajo izvajanje prostovoljskih programov.
FOTO: Pixabay
Fotogalerija
Komentarji
Opozorilo
Slovenski knjižni jezik je samo naš, zato ga cenimo. Na Pomurec.com želimo vzpodbujati njegovo rabo, zato vas naprošamo, da vaš komentar podate v slovenskem knjižnem jeziku. Pri tem sledite tudi načelom kakovostnega komentiranja. Najboljše komentarje bomo ob koncu leta nagradili.
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Pomurec.com. Pozivamo vas k strpni in argumentirani razpravi brez sovražnega govora.
Po Kazenskem zakoniku KZ-1 je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti ter za grožnjo, da bo napadel življenje ali telo druge osebe. Pomurec.com bo v primeru obrazložene zahteve državnih organov, ki temelji na zakonski podlagi, podatke o komentatorjih, s katerimi razpolagamo, tem tudi posredoval.
Tisti ki prispevajo so res dobrodelni ,a već je tistih ki tole delijo in si za to pripisujejo velike zasluge ! Preveč jih poznam da se hvalijo na drugi račun in so stalno brez sramu zraven.Od karitasa pa naprej !
Ja, imate prav, še posebej bi izpostavil Karitas in rdeči križ! Vsak svojim, ne delajo nobene kontrole, če mogoče komu ,ki dobiva pomoč, več ni potrebna,še naprej so upravičeni eni in isti pa čeprav se je situacija v družini obrnila na boljše. Pri hiši, dva avtomobila, vsega v izobilju, oblečeni, da sploh ne upaš gledati v tisto stran, mogoče bi pa nekdo bolj potreboval, ker marsikje so otroci lačni in bi bilo potrebno malo več preverjanja, glede situacije na terenu! Bi se še dalo napisati marsikaj!
Ta Karitas deli ljudem ki tega nikakor ne potrebujejo ! Kaj vsega pa potem še tile delilci imajo če tako dobrosrčno delijo po nepotrebnem 1 Samo so pa vedno enii in isti pri koritu !!! Iz roda v rod ! BANDA !!!!!